Skip to content

Duyurular

Tüm Hristiyan Aleminin Noel Bayramını Kutluyoruz

Her yıl hepimiz için bir umut ve sevinç kaynağı, yeniden doğuşun sevginin simgesidir. Günümüzde dünyamızda yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen insanlığın tercihi her zaman sevgi, barış ve huzurdan yana olmuştur.

İnsanlara sevgiyi ve hoşgörüyü hatırlatan önemli günlerden biri olan ve tüm Hristiyan aleminde coşkuyla kutlanan Noel Bayramı’nın, her zaman ihtiyaç duyduğumuz şiddet ve çatışmadan uzak, sevgi dolu günlerin yakın olmasına vesile olmasını diliyoruz.

Bu vesileyle tüm kültürlere, tüm inançlara saygıyla yaklaşan, hiçbir insanı ötekileştirmeden, tüm dinlere ve inançlara eşit mesafede duran Salih Tatlıcı Vakfı olarak insanlığın barış içerisinde bir arada yaşadığı bir dünya temennisiyle, ülkemizde ve dünyamızdaki tüm Hristiyanların Noel Bayramı’nı en içten duygularımızla tebrik ediyor; kendilerine huzur, mutluluk ve esenlikler diliyoruz.

 

Nurten & Uğur Tatlıcı

 

Christmas (Noel) Bayramı

Noel, her yıl 25 Aralık tarihinde İsa’nın doğumunun kutlandığı Hristiyan bayramıdır. Ayrıca Doğuş Bayramı, Kutsal Doğuş veya Milat Yortusu olarak da bilinir.

Noel, her yıl dünyadaki Hristiyanların çoğunluğu tarafından 25 Aralık’ta kutlanır. Bazı ülkelerde kutlamalar 24 Aralık’ta Noel arifesiyle başlar ve 25 Aralık bitimine kadar devam eder.

Günümüzde başta İngilizce konuşan coğrafya olmak üzere bazı Batılı ülkelerde Noel anlamında kullanılan Christmas” ve benzeri diğer kelimeler ise Yunanca Khristos (Mesih) ve Latincedeki messa (Efkaristiya ayini) kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Messa sözcüğünün kökeni ise yine Latince “missa” (yollama, gönderme) sözcüğüdür.

Noel günü Noel Ağacı‘nın altına bırakılmış hediyeler alınıp verilir. Küçük çocuklar için dev çorapların içine hediyeler ve şekerlemeler konur. Çocuklara bu hediyeleri Noel Baba‘nın getirdiği söylenir.

Hristiyanlıkta Noel ağacı İsa Mesih’in doğuşunu ve dirilişini simgelemektedir. Ağacın dalları ve dikensi yaprakları ölümsüzlüğün simgesi olarak görülür ve İsa’nın çarmıhta giydiği dikenli tacı simgelediği söylenir. Ayrıca Noel ağacını süslemek için kullanılan her süslemenin özel bir öneme sahip olduğuna inanılıyor. Manevi açıdan da kişiye özgü niteliklerimizin süs olduğu düşünülüyor; örneğin barış, sevgi, nezaket, sevinç, iyilik, vefa, nezaket vb.

Ağacı süslemek tüm aileye keyifli zamanlar yaşatır. Her yıl tüm üyeler bir araya gelerek ağacı çeşitli süslemelerle süsleyerek, sağlıklı ve neşeli bir yaşam dileklerinde bulunurlar.