Babalar Günü Kutlu Olsun

Bir ömür ailesine kol kanat geren, her türlü olanağını, zamanını, birikimini evlatlarının geleceği için seferber eden, sevginin ve güvenin en güçlü sembolü olan tüm babalarımızın Babalar Günü’nü kutluyor, vatan için şehit olmuş ve evlatlarını vatan toprağına emanet eden babalarımızı hürmetle anıyoruz.

Bu vesileyle bu yıl babalar gününde Vakfımız; 100 yıldır dünyayı çocuklar için daha iyi bir yer haline getirmeyi amaçlayan uluslararası “Save the Children” vakfına bağışta bulundu.

Sevgisiyle, cömertliğiyle yolumuzu aydınlatan, öğreten, öğütleyen, destekleyen, geleceğimize alınterini katan başımızın tacı tüm babaların  “Babalar Günü” kutlu olsun.

 

Salih Tatlıcı Vakfı

Genel Müdürlüğü

Dünyamızı Güzelleştiren Tüm Annelerin Anneler Gününü Kutluyoruz

Varlığı ile bizlere güç veren, desteğini bizden esirgemeyen, hayatımızın her alanında özveriyi, sevgiyi ve duyarlılığı temsil eden ve geleceğimizin mimarı olan tüm annelerin “Anneler Günü” kutlu olsun.

Vakıf olarak; Ukrayna’da savaş tırmanırken en fazla risk altında olan kadınların ve kız çocuklarının hayatını kurtarmak için faaliyette bulunan, ülke genelinde ihtiyaç sahibi insanlara hayat kurtaran hizmetlerin dağıtımını artırmak için tüm dünyadan yardım bekleyen uluslararası  “United Nations Population Fund” (UNFPA) kurumuna bağışta bulunduk. Vakfımıza adıgeçen kurum tarafından bağışla ilgili olarak teşekkür mektubu sunuldu.

United Nations Population Fund (UNFPA)

UNFPA, 1969’da Birleşmiş Milletler Nüfus Faaliyetleri Fonu olarak faaliyete geçmiştir; aynı yıl Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, “ebeveynlerin, çocuklarının sayısını ve aralarına özgürce ve sorumlu bir şekilde karar verme hakkına sahip olduğunu” ilan etmiştir. Adı 1987 yılında Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu olarak değiştirilmiştir.

UNFPA’nın amacı, gönüllü aile planlaması, anne sağlığı hizmetleri ve kapsamlı cinsellik eğitimi de dahil olmak üzere yüksek kaliteli cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerine erişebilmeleri için başta kadınlar ve gençler olmak üzere herkesin cinsel ve üreme haklarını ve seçimlerini sağlamaktır.

1994 yılında Kahire’de düzenlenen Uluslararası Nüfus ve Kalkınma Konferansı (ICPD), kadınların güçlendirilmesini ve özerkliğini sürdürülebilir ekonomik ve sosyal ilerlemenin temeli haline getirmiştir. Kahire’deki 179 hükümet tarafından kabul edilen ICPD Eylem Programı ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi bağlamında bu programa yönelik bir taahhüt olan 2019 Nairobi Bildirisi, o zamandan bu yana çalışmalarına rehberlik etmiştir.

UNFPA, dünya insanlarının büyük çoğunluğuna ev sahipliği yapan 150’den fazla ülke ve bölgede faaliyet göstermektedir. Misyonu: Her hamileliğin istenilen şekilde olmasını, her doğumun güvenli olmasını ve her gencin potansiyelinin gerçekleşmesini sağlamaktır.

Uluslararası Nüfus ve Kalkınma Konferansı’nın (ICPD) 1994 Eylem Programı rehberliğinde UNFPA, misyonunu ilerletmek için hükümetler, sivil toplum ve diğer kuruluşlarla ortaklık yapmaktadır. UNFPA’nın çalışmaları, tüm insanların eşit haklara ve korunma hakkına sahip olduğu önermesine dayanmaktadır.

Bu alanda belirtilen bağışlar ve yardım projeleri, vakfımızın kurucusu Nurten Tatlıcı ve onun değerli oğlu Uğur Tatlıcı tarafından, 2009 yılında ebediyete uğurladıkları, ismi vakfımız ile yaşamaya devam eden yardımsever insan merhum Salih Tatlıcı anısına ve onun yardımseverliğini kendi benliklerinde yaşatmak için yapılmıştır.

Sevginin En Kutsal Kaynağı Tüm Annelerin Anneler Gününü Kutluyoruz

Sevgi, merhamet ve fedakârlık gibi güzel duyguların örnekleri olarak annelerimiz, hayatımızın en değerli hazineleridir. Bir annenin evladına olan merhametiyle mukayese edilebilecek derecede çok az insani duygu vardır.

Yüklendiğimiz sorumlulukları ve görevleri ifa ederken, annelerimizin  hayır dualarının en önemli güç kaynaklarımızdan biri olduğunu unutmamalıyız.

Başta aziz şehitlerimizin bizlere emaneti olan kıymetli şehit anneleri olmak üzere, tüm annelerin Anneler Günü’nü kutluyoruz.

 

Salih Tatlıcı Vakfı

Genel Müdürlüğü

Tüm Hristiyan Aleminin Paskalya Bayramını Kutluyoruz

Bayramlar tüm kültürlerde, tüm inançlarda, insanların mutlu olduğu, dargınlıkların unutulduğu güzel günlerdir. Bayramlar bizleri kaynaştıran, birlik ve beraberlik duygularını güçlendiren, kardeşlik duygularını artıran anlamlı zamanlardır.

Bu vesileyle tüm kültürlere, tüm inançlara saygıyla yaklaşan, hiçbir insanı ötekileştirmeden, tüm dinlere ve inançlara eşit mesafede duran Salih Tatlıcı Vakfı olarak insanlığın barış içerisinde bir arada yaşadığı bir dünya temennisiyle, ülkemizde ve dünyamızdaki tüm Hristiyanların müstesna günlerinden biri olarak kabul ettiğimiz Paskalya Bayramı’nı en içten duygularımızla tebrik ediyor; huzur, mutluluk ve esenlikler diliyoruz.


Nurten & Uğur Tatlıcı

Merhum Salih Tatlıcı 15. Ölüm Yıldönümünde Anıldı

Sevgili eşim, canım babamı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yüreğimizde yaşıyoruz. Bizi derin acılar içinde bırakıp aramızdan ayrılışının 15. yılında, yokluğu onulmaz bir yara gibi içimizi acıtmaya devam ediyor, tarifsiz bir özlem duyuyoruz.

Adını yaşatmak için kurduğumuz “Salih Tatlıcı Vakfı” olarak, internet sitemizde de görüleceği üzere; başta insanlar olmak üzere dünyadaki tüm canlıların daha iyi bir hayat yaşaması ve doğayı da koruma altına almak için çeşitli alanlarda çalışmalar yapan yurtiçinde ve yurtdışında kurulu dernek ve vakıflara destek olmaya devam ediyoruz.

Ayrıca bu yıl, her zaman eğitime verdiği önemin bilinciyle Vakıf olarak; ülkemizin köklü eğitim kurumlarından olan asırlık Darüşşafaka Cemiyeti ile işbirliği yaparak çok sayıda üniversite öğrencisine burs vermeye başlamanın sevincini ve gururunu da yaşıyoruz.

Nur içinde uyu, mekânın cennet olsun.

 

Nurten & Uğur Tatlıcı

Mutlu ve Sağlıklı Yıllar…

2023 yılını geride bırakıyoruz.

Bizi büyük acılar içinde bırakarak aramızdan ayrıldığı 22 Şubat 2009’dan bugüne dek her zaman kalbimizde yaşattığımız ve yaşatacağımız kıymetli eşim ve babamız Salih Tatlıcı’yı 2024 yılına girerken saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.

Tüm kültürlere, tüm inançlara saygıyla yaklaşan, hiçbir insanı ötekileştirmeden, tüm dinlere ve inançlara eşit mesafede duran Vakfımız; yurtiçi ve yurdışında engelliler, çevre, eğitim, kültür, sahipsiz hayvanlar, savaş mağdurları, deprem mağdurları, Afrika’ya su sağlamak gibi her zaman yardım bekleyenlere destek oldu.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve çevre illerimizde de yaşanan büyük depremde çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetti, yaralandı, evini, eşyasını yitirdi. Vakfımız bu depremde, öncelikle barınma olmak üzere, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermeye yönelik çalışmalar yapan AFAD başta olmak üzere tüm Sivil Toplum Kuruluşlarına destek verdi.

 “Salih Tatlıcı Vakfı” olarak 2024 yılının ülkemizde ve tüm dünyada  insanlığı ve tüm canlıları olumsuz etkileyen kötülüklerin sona ermesini, tüm insanlar ve canlılar için  sevginin, barışın, sağlığın ve huzurun egemen olduğu, güzel bir yıl olmasını gönülden diliyoruz.

Mutlu Yıllar!


Nurten & Uğur Tatlıcı

Tüm Hristiyan Aleminin Noel Bayramını Kutluyoruz

Her yıl hepimiz için bir umut ve sevinç kaynağı, yeniden doğuşun sevginin simgesidir. Günümüzde dünyamızda yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen insanlığın tercihi her zaman sevgi, barış ve huzurdan yana olmuştur.

İnsanlara sevgiyi ve hoşgörüyü hatırlatan önemli günlerden biri olan ve tüm Hristiyan aleminde coşkuyla kutlanan Noel Bayramı’nın, her zaman ihtiyaç duyduğumuz şiddet ve çatışmadan uzak, sevgi dolu günlerin yakın olmasına vesile olmasını diliyoruz.

Bu vesileyle tüm kültürlere, tüm inançlara saygıyla yaklaşan, hiçbir insanı ötekileştirmeden, tüm dinlere ve inançlara eşit mesafede duran Salih Tatlıcı Vakfı olarak insanlığın barış içerisinde bir arada yaşadığı bir dünya temennisiyle, ülkemizde ve dünyamızdaki tüm Hristiyanların Noel Bayramı’nı en içten duygularımızla tebrik ediyor; kendilerine huzur, mutluluk ve esenlikler diliyoruz.

 

Nurten & Uğur Tatlıcı

 

Christmas (Noel) Bayramı

Noel, her yıl 25 Aralık tarihinde İsa’nın doğumunun kutlandığı Hristiyan bayramıdır. Ayrıca Doğuş Bayramı, Kutsal Doğuş veya Milat Yortusu olarak da bilinir.

Noel, her yıl dünyadaki Hristiyanların çoğunluğu tarafından 25 Aralık’ta kutlanır. Bazı ülkelerde kutlamalar 24 Aralık’ta Noel arifesiyle başlar ve 25 Aralık bitimine kadar devam eder.

Günümüzde başta İngilizce konuşan coğrafya olmak üzere bazı Batılı ülkelerde Noel anlamında kullanılan Christmas” ve benzeri diğer kelimeler ise Yunanca Khristos (Mesih) ve Latincedeki messa (Efkaristiya ayini) kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Messa sözcüğünün kökeni ise yine Latince “missa” (yollama, gönderme) sözcüğüdür.

Noel günü Noel Ağacı‘nın altına bırakılmış hediyeler alınıp verilir. Küçük çocuklar için dev çorapların içine hediyeler ve şekerlemeler konur. Çocuklara bu hediyeleri Noel Baba‘nın getirdiği söylenir.

Hristiyanlıkta Noel ağacı İsa Mesih’in doğuşunu ve dirilişini simgelemektedir. Ağacın dalları ve dikensi yaprakları ölümsüzlüğün simgesi olarak görülür ve İsa’nın çarmıhta giydiği dikenli tacı simgelediği söylenir. Ayrıca Noel ağacını süslemek için kullanılan her süslemenin özel bir öneme sahip olduğuna inanılıyor. Manevi açıdan da kişiye özgü niteliklerimizin süs olduğu düşünülüyor; örneğin barış, sevgi, nezaket, sevinç, iyilik, vefa, nezaket vb.

Ağacı süslemek tüm aileye keyifli zamanlar yaşatır. Her yıl tüm üyeler bir araya gelerek ağacı çeşitli süslemelerle süsleyerek, sağlıklı ve neşeli bir yaşam dileklerinde bulunurlar.

Musevi Aleminin Hanuka Bayramı Kutlu Olsun

Hanuka’nın hikayesi bize, nerede bulunursa bulunsun, bir parça ışığın bile karanlığı dağıtabileceğini ve ileriye giden yolu aydınlatabileceğini öğretiyor.

Köklü tarih ve medeniyetin bıraktığı en değerli miraslardan biri dil, inanç ve ırk temelinde her türlü ayrımcılığı reddeden hoşgörü anlayışıdır. Dünyanın çeşitli bölgelerinde farklı inançlara ve kimliklere yönelik tahammülsüzlüğün arttığı günümüzde, her türlü ayrımcılığın karşısında durarak, bu değerlere sahip çıkmak insanlık görevidir.

Bu vesileyle tüm kültürlere, tüm inançlara saygıyla yaklaşan, hiçbir insanı ötekileştirmeden, tüm dinlere ve inançlara eşit mesafede duran Salih Tatlıcı Vakfı olarak insanlığın barış içerisinde bir arada yaşadığı bir dünya temennisiyle, ülkemizde ve dünyamızdaki tüm Musevilerin Hanuka Bayramı’nı en içten duygularımızla tebrik ediyor; kendilerine huzur, mutluluk ve esenlikler diliyoruz.

 

Nurten & Uğur Tatlıcı


Hanuka Bayramı

Hanuka veya Işıklar BayramıSeleukos İmparatorluğu‘nun elindeki Kudüs‘ün MÖ 200’lerde Yahudiler tarafından geri alınmasının şerefine 2200 yıldır kutlanan bir Yahudi bayramıdır. İbrani takvimine göre Kislev‘in 25. gününden başlayarak sekiz gün sekiz gece boyunca sürer. Gregoryen takvimine göre en erken Kasım sonunda, en geç ise Aralık ortalarında meydana gelir. Festival, menora (veya hanukkiah) adı verilen dokuz dallı bir şamdanın mumlarının yakılmasıyla başlar.

Uluslararası Hoşgörü Günü

UNESCO‘nun 1995 Hoşgörü İlkeleri Bildirgesi:

“Hoşgörü, dünya kültürlerimizin zengin çeşitliliğine, ifade biçimlerimize ve insan olma yollarımıza saygı duymak, bunları kabul etmek ve takdir etmektir.”

Barışı arzulayan, demokrasinin yükselişte olduğu bir dünyada halâ ırkçılığın, yabancı düşmanlığının, milliyetçiliğin aşırı biçimlerinin, dini fanatizmin ve her türlü toplumsal dışlama ve ayrımcılığın güçlü bir şekilde yeniden canlandığına üzülerek tanık olmaktayız.

Hoşgörü; dünya kültürlerinin zengin çeşitliliğine, ifade biçimlerine ve insan olma yollarına saygı ve takdirdir. Hoşgörü, başkalarının evrensel insan haklarını ve temel özgürlüklerini tanır. İnsanlar doğal olarak çeşitlidir. Dünyanın her bölgesinde karma toplulukların hayatta kalmasını ancak hoşgörü sağlayabilir.

Vakıf olarak; 1996 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ilan edilen 16 Kasım “Uluslararası Hoşgörü Günü” nün tüm dünyada ve ülkemizde değişik din, inanç ve kültürlerden gelen insanların, karşılıklı hoşgörü ilkesi çerçevesinde, bağımsız ve tarafsız hukuk uygulamalarının geçerli olduğu, barış ve uyum içinde yaşayabilecekleri bir dünya yaratılmasına yönelik çabalara katkıda bulunmasını diliyoruz.


Nurten & Uğur Tatlıcı

Hindu Aleminin Diwali Festivali Kutlu Olsun

Diwali festivali, kötü karşısında iyinin, cehalet karşısında bilginin ve karanlık karşısında ışığın, zaferini temsil eder. Her yakılan kandil, iyiliğin kötülüğe üstünlüğünün bir kanıtıdır. Herkes birbirlerinin evlerine bolluk ve bereket getirmesini diler.

Bu vesileyle tüm dinlere ve inançlara eşit mesafede duran Salih Tatlıcı Vakfı olarak dünyanın dört bir yanında kutlama yapan bir milyardan fazla Hindu, Jain, Sih ve Budist’e mutlu bir Diwali diliyoruz.


Nurten & Uğur Tatlıcı


DİWALİ

DiwaliHindistan merkezli olup Hinduların kutladığı ve başlangıcı Hindu takviminin Ashvin ayının 13. gününe, karanlık iki haftanın başlangıcına denk gelen, “ışık festivali” anlamına gelen bir ulusal festivaldir. Teolojik anlamının yanı sıra yeni yılın kutlanmasını referans vermektedir. Genellikle beş (veya Hindistan’ın bazı bölgelerinde altı) gün sürer ve Hindu ay-güneş ayı Kartika’da (Ekim ortası ile Kasım ortası arasında) kutlanır.

Beş gün süren festivalin kökeni Hindistan alt kıtasındadır ve erken Sanskritçe metinlerde adı geçmektedir.