Dünyadaki Tüm Engellilerin “Dünya Engelliler Günü” Kutlu Olsun

Vakfımız; Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılından bu yana her yıl 3 Aralık’ta kutlanan uluslararası farkındalık günü vesilesiyle; Meksika’nın Puerto Vallarta ve Banderas Körfezi bölgesindeki düşük gelirli ailelerin engelli çocuklarına bakım sağlayan, kar amacı gütmeyen kayıtlı bir yardım kuruluşu olan Pasitos de Luz”’a bağışta bulundu. Bağışla ilgili olarak ilgili kuruluş tarafından Vakfımıza teşekkür belgesi sunuldu.

Sevgi, Dayanışma Ve Empati İle Engelsiz Bir Yaşamı Hep Birlikte İnşa Edebiliriz

Bağışla ilgili olarak Vakfımız Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Tatlıcı; “Bu özel gün, tüm toplumlarda farkındalık yaratmak ve herkesin engelsiz bir yaşam sürmesine destek olmak için bir fırsat. Engelli insanlara saygı, insanlığa saygıdır. Engelleri birlikte aşabilir, birbirimize destek olabiliriz. Engeller, güçlü iradeyle aşılabilecek zorluklardır. Engelli bireylerin azmi, bize hayatta ne kadar güçlü olabileceğimizi öğretiyor. Vakıf olarak; din, dil, ırk, bölge ve cinsiyet ayırımı gözetmeksizin dünyadaki tüm engellilere gerekli desteği sağlamak amacıyla Meksika’daki “Pasitos de Luz”’a bağışta bulunduk. Vakıf olarak, engellileri kucaklayacak bir dünya için destek ve çalışmalarımıza devam edeceğiz. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlu olsun.” dedi.

Pasitos de Luz

Kasım 2000’de kurulmuş olan Pasitos de Luz, Meksika’nın Puerto Vallarta ve Banderas Körfezi bölgesindeki düşük gelirli ailelerin engelli çocuklarına bakım sağlayan, kar amacı gütmeyen kayıtlı bir kuruluştur. Sunduğu tüm hizmetler %100 ücretsiz olarak sunulmaktadır. Pasitos de Luz, Casa Connor’da yer almaktadır. Casa Connor’a gelen çocuklar çoğunlukla akut fiziksel ve/veya psikolojik engellerden muzdarip olmakta ve birçoğu genel eğitim sistemine girememektedir. Ayrıca bu çocuklara gün içerisinde güvenli bir ortam sağlanarak ebeveynlerin işe gidebilmeleri sağlanmaktadır. Bu gelir, geçim sıkıntısı çeken birçok aile için hayati önem taşımaktadır. Fizik tedavi, psikolojik bakım, beslenme ve sağlıklı yaşam, eğitim programları ve çok daha fazlasını içeren, tamamen ücretsiz geniş bir hizmet yelpazesi sunmaktadırlar.

Bu alanda belirtilen bağışlar ve yardım projeleri, vakfımızın kurucusu Nurten Tatlıcı ve onun değerli oğlu Uğur Tatlıcı tarafından, 2009 yılında ebediyete uğurladıkları, ismi vakfımız ile yaşamaya devam eden yardımsever insan merhum Salih Tatlıcı anısına ve onun yardımseverliğini kendi benliklerinde yaşatmak için yapılmıştır.

Salih Tatlıcı Vakfı’ndan Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği (BEDD)’ne Destek

Bilindiği gibi; Dünya Engelliler Günü, Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılından bu yana her yıl 3 Aralık’ta kutlanan uluslararası bir farkındalık günüdür. Vakfımız; ülkemizde engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata katılmalarının önündeki engelleri kaldırmaya yönelik faaliyetleriyle saygın bir yer edinmiş olan BEDD (Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği)’ne bağışta bulundu. Bu vesileyle dernek Genel Başkanı Sayın Kemal Demirel tarafından bir teşekkür belgesi sunulmuştur.

Yaşama sevinci ile hayata tutunan bütün engelli bireylerin yanındayız

Bağışla ilgili olarak Vakfımız Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Tatlıcı; “Dünya engelliler günü; pek çok açıdan farklı engellerin aslında engel olmadığına dikkat çekmek ve her engelin kendi içinde pek çok farklı sorunları olduğunu göstermek, engelli kişilerin katkılarını ve başarılarını hedef alan konular üzerinde durulması bakımından çok önemli bir farkındalık projesidir. Bugün vesilesiyle engelleri dolayısıyla karşılaştıkları güçlüklerden yılmadan, azimle çalışan, kararlı duruşları ve çabalarıyla hepimize güç veren kardeşlerimizin yanında olduğumuzu belirterek, Vakfımız adına 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutluyor ve kendilerine aileleriyle birlikte mutlu, huzurlu bir yaşam diliyoruz.”dedi.

Yaklaşık 30 Yıllık Geçmişi İle Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği (BEDD)

20 Temmuz 1993 tarihinde yardımlaşma derneği olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm ortopedik engellilerin eğitim, sağlık ihtiyaçlarına katkıda bulunarak sosyal dayanışmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur. Bünyesinde bulunan engelli vatandaşlar için din, dil, ırk, bölge ve cinsiyet ayırımı gözetmeksizin gerekli desteği sağlamayı amaçlamaktadır. Gerçekleştirdiği çalışmalarla engellerin yıkılmasında Türkiye’de öncü bir dernek haline gelmiştir. Türkiye’nin en çok bilinen ve güvenilen ilk yirmi sivil toplum kuruluşundan biri olarak, daha çok engelli vatandaşımıza hizmet etmeyi amaçlamaktadır. Bedensel engelli çocuk ve gençlere tedavi, yardım ve eğitim imkanı sağlamaya odaklanmış olup, ailelerinin ve genelde toplumun bilinçlendirmesiyle de bu kişilerin toplumsal yaşama aktif katılımına öncülük yapmaktadır. Kurulduğu günlerde maddi imkansızlıklarla mücadele eden BEDD, bugün yılda ortalama 5.000 engelli ihtiyaç sahibine yardım ulaştırmaktadır. BEDD’de ışık hiçbir zaman sönmemiş ve hizmete ara verilmemiştir. Gönül dostlarının ve bağışçılarının desteğiyle her geçen gün daha da güçlenmekte olan dernek engelleri kaldırmak için faaliyetlerine devam etmektedir.

Bu alanda belirtilen bağışlar ve yardım projeleri, vakfımızın kurucusu Nurten Tatlıcı ve onun değerli oğlu Uğur Tatlıcı tarafından, 2009 yılında ebediyete uğurladıkları, ismi vakfımız ile yaşamaya devam eden yardımsever insan merhum Salih Tatlıcı anısına ve onun yardımseverliğini kendi benliklerinde yaşatmak için yapılmıştır.