Kadına Karşı Şiddete HAYIR!! Diyoruz

25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde kadına karşı şiddete  HAYIR..!  diyoruz.

Kadınlarımız sevgi ve saygı görmeye layık en kıymetlilerimizdir.

Kadın demek fedakarlık, sevgi, emek, ailenin temeli demektir.

Kadına yönelik yapılan şiddet, insanlığa ihanettir!

Kadınlarımız, bugün ve her gün daha güvenli bir dünyada insan onuruna yakışır, şiddetten uzak ve eşit bir hayat hak ediyor. Kadınlarımızın yani geleceği şekillendiren insanların daha adil, huzurlu, güvenli ve barışçıl bir dünyada yaşayabilmesi ve takvimlerimizden 25 Kasım’ı çıkarabilme ümidiyle kadına şiddete hayır demek zorunda bırakılmayacağımız bir hayat diliyoruz…

Nurten & Uğur Tatlıcı

25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü

Birleşmiş Milletler  Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti.

Bu günün 25 Kasım olarak belirlenmesinin nedeni, 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti’nde meydana gelen bir olaya dayanmaktadır. Ülkeyi diktatörlükle yöneten Rafael Trujillo’ya karşıtlığıyla bilinen Mirabal Kardeşler adlı üç kız kardeş, Trujillo’nun: “Ülkede iki tehlike var: Kilise ve Mirabal Kardeşler” şeklinde yaptığı açıklamadan günler sonra boğazlanıp dövülerek vahşice öldürülmüşlerdi.

Tüm Babaların Babalar Gününü Kutluyoruz

Babalarımız bize hayatın anlamını, güzelliklerini öğreten, her zaman yanımızda olan, doğru yolu gösteren, hayatımızı daha iyi bir hale getirmek için büyük fedakarlıklar yapan, derdimizi, üzüntümüzü, neşemizi, mutluluğumuzu paylaştığımız rehberimizdir.

Hayatımızın her anında emeği bulunan başımızın tacı tüm babaların “Babalar Günü” kutlu olsun.

 

Nurten & Uğur Tatlıcı

Okurlarımıza ve Gönül Dostlarımıza Teşekkür Ediyoruz

Saygıdeğer Dostlar;

Sitemize gelen tüm mektup ve yorumları dikkatle okuyoruz.

İlginize candan teşekkür ederiz.

Sitemizin iletişim formu üzerinden mesaj gönderen bazı okurlarımız; yapılan bağışların duyurulmasının “gösteriş” amaçlı olduğunu düşündüklerini ifade etmiştir.

Bilindiği gibi, demokratik toplumlarda –hakaret içermedikçe- herkes düşüncesini özgürce ifade etmekte serbesttir. Bu yorumları saygıyla karşılıyoruz. Ancak yanlış anlaşılmalara yol açmamak için bu konuda bir açıklama yapmayı uygun bulduk:

Değerli varlığımız, hayırsever insan merhum Salih Tatlıcı’nın “insanlara yardım edin” vasiyetine istinaden, Sayın Nurten ve Uğur Tatlıcı yıllardır, bu sitede yer alan hayır işlerinden çok daha fazlasını yapmıştır ve yapmaya devam etmektedirler.

Dayanışma ve yardımlaşmanın örf ve adetlerimizdeki önemini her zaman kalben hissetmekte olan Sayın Nurten ve Uğur Tatlıcı; milliyet, din, ırk, coğrafi bölge ayırt etmeksizin, başta kız çocuklarının eğitimi olmak üzere, engellilere ve yardıma muhtaç herkese, savaş mağduru çocuklara, yaşlılara, doğayı korumaya yönelik tüm çalışmalara her zaman destek olmaya gayret etmişlerdir. Bu desteklerini bir insanlık görevi olarak bundan sonra da sürdürmeye devam edeceklerdir.

Bu sitede yer alan duyurular, Sayın Nurten ve Uğur Tatlıcı’nın yaptığı bağışların sadece bir kısmıdır.

Bu duyuruların yayınlanmasının tek amacı, okurlarımızı hayır işlerine özendirmek, gerek ülkemizde gerekse tüm dünyada hiçbir ayrım yapmadan yardıma muhtaç tüm insanlara destek olan her biri değerli bu tür kurumlara daha çok yardım yapmaya teşvik etmektir.

 

Nitekim tarafımıza ulaşan bazı teşekkür mektuplarından okuduğumuz kadarıyla, bağış yaptığımız kurumları araştırıp takip eden bazı okurlarımızın aynı kurumlara bağış yaptıklarını gözlemlemiş olmaktan büyük mutluluk duymaktayız.

Bu vesile ile tüm okurlarımıza ve gönül dostlarımıza teşekkür ediyoruz.

Saygılarımızla arz ederiz.

 

SalihTatlıcıVakfı.org

Tüm Annelerin Anneler Gününü Kutluyoruz

Annelerimiz bizim en kıymetlilerimizdir.

Bizi dünyaya getiren, koşulsuz sevgi ve şefkatleriyle bizi koruyup kollayan, her sıkıntımızda yanımızda olup bize destek olan, bizim için her türlü zorluklara göğüs geren kutsal varlıklarımızdır.

Karşılıksız sevgileriyle, fedakarlıkları ile bize kol kanat geren tüm annelerin “Anneler Günü” kutlu olsun!

 

Nurten & Uğur Tatlıcı

Ukrayna’da Yaşanan Trajedi Yüreğimizi Parçalıyor…

Değerli Dostlar,

Savaşlarda ne yazık ki en çok yaşananlardan habersiz masum çocuklar acılar çekip, bedeller ödüyorlar. Evlerinde oyunlar oynayan, okullarında ders çalışan çocuklar ilk def’a karşılaştıkları olağanüstü bir panik ortamında ne olduğunu anlamadan apar topar en yakındaki sığınaklara götürülüyorlar.

Değişik medya kanallarında izlediğimiz görüntülerdeki bakışlar, korkuyu, mahrumiyeti ve üzüntüyü net bir şekilde anlatıyor. Arkalarında bombalanmış okulları ve kreşleri bırakıyorlar. Çocuklar artık sokaklarda bahçelerde oynamak yerine, soğuk kış koşullarında hayatta kalma mücadelesi veriyor. Ailesinden ayrı düşen çocuklar da var. Sığınakta dünyaya gelen bebekler herkes için umut oluyor.

Ukrayna’nın çocukları şimdi barış için dua ediyorlar…

Savaşın bir an önce bitirilip, sorunun diplomatik yöntemlerle çözülüp, barışın gelmesini yürekten arzu etmekten başka bir şey ne yazık ki elimizden gelmiyor.

Savaştan en fazla etkilenen zor durumdaki Ukrayna’lı çocuklar ve diğer yardıma muhtaç Ukraynalılar için yardım kampanyalarına desteğimizi sürdüreceğimizi kamuoyuna saygıyla duyurur, tüm hayırsever gönül dostlarımızı yardıma muhtaç Ukraynalılara destek olmaya davet ediyoruz.

 

Nurten & Uğur Tatlıcı

Anma İlanı Yayınlarımız Hakkında

Saygıdeğer Dostlar,

Bildiğiniz gibi merhum Salih Tatlıcı’nın aramızdan ayrıldığı 22 Şubat 2009 tarihinin her yıl dönümünde ulusal bir gazetede anma ilanları yayınladık.

2020 yılından itibaren gazetede anma ilanı yayınlamak yerine; başta eğitim olmak üzere, tüm engelliler, çevre, sağlık, yaban hayatı ve denizleri koruma, açlıkla mücadele gibi toplum yaşamında önemli yeri olan ve sürekli maddi, manevi desteğe gereksinim duyan alanlarda faaliyet gösteren, başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyada toplumsal dayanışmanın en yüce örneklerini sergileyen sivil toplum kuruluşlarına nakdi bağış yapmak uygulamasına geçme kararı aldık.

Bu kararımıza istinaden merhum Salih Tatlıcı’nın aramızdan ayrılışının 13. yılı olan bu yıl da gazetede anma ilanı yayınlamak yerine yukarıda belirttiğimiz gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarına bağış yapmak uygulamasına devam ettiğimizi ve her fırsatta devam edeceğimizi tüm dostlarımıza ve kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

 

Nurten & Uğur Tatlıcı

Merhum Salih Tatlıcı 13. Ölüm Yıldönümünde Anıldı

Bizi derin acılar içinde bırakıp aramızdan ayrılan, yokluğuna alışamadığımız, yeri doldurulamayacak, hayatımızın anlamı kıymetli eşim, can dostum,

sevgili babamız seni çok çok özlüyoruz.

Her zaman zihnimizde, yüreğimizde hep yanımızdasın.

Seninle yaşıyoruz.

Mekanın cennet olsun,  kabrin nurla dolsun.

 

Nurten & Uğur Tatlıcı

Sensiz Bir Yıl Daha Geçti…

Bizi büyük acılar içinde bırakarak aramızdan ayrıldığı 22 Şubat 2009’dan bugüne her zaman kalbimizde yaşattığımız ve yaşatacağımız kıymetli eşim ve babamız Salih Tatlıcı’yı saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.

Acısıyla tatlısıyla hayatın her anında yanımızda olan, bizden desteğini esirgemeyen, sade ve gösterişsiz yaşamı ve hayata bakışı ile bize örnek olan yol arkadaşımız ve babamız Salih Tatlıcı’yı çok özlüyoruz.

Hayatı boyunca kendini hayır işlerine adamış, karşılıksız sevgisi ve şefkati ile ihtiyacı olanın her zaman yanında olmuş, babamız Salih Bey’in izinden yürümeyeson nefesimize dek devam edeceğiz.

2022 yılında da hedefimiz, yurtiçi ve yurdışında engelliler, çevre, eğitim, kültür, sahipsiz hayvanlar gibi her zaman yardım bekleyenler için hayır işlerine devam etmek olacaktır.

Ülkemizi ve tüm dünyayı iki yıldır olumsuz şekilde etkileyen Covid-19 virüs pandemisi, çok sayıda insanımızı dünyadan kopardı. Çok sayıda insanımız da hastanelerde yaşam mücadelesi  vermeye devam ediyor. Büyük bir özveri ile çalışan, hakları hiçbir zaman ödenemeyecek olan başta ülkemiz olmak üzere dünyadaki tüm sağlık çalışanlarının önünde ben ve oğlum saygıyla eğiliyoruz.

2022 yılının ülkemizde ve tüm dünyada  çaresiz hastalıkların, virüs salgınlarının son bulduğu, sevginin, barışın ve huzurun yeniden egemen olduğu güzel bir yıl olmasını can-ı-gönülden temenni ediyoruz.

Mutlu Yıllar!

Nurten & Uğur Tatlıcı

Merhum Salih Tatlıcı 12. Ölüm Yıldönümünde Anıldı

Ailemizin gözbebeği, canımız, babamız, kıymetli hayat arkadaşım.

Aramızdan ayrılışının 12. yılında seni çok özlüyoruz.

Sesin kulaklarımızda, sevgin yüreğimizde, sensiz ama hep seninleyiz.

Daima kalbimizdesin.

Ruhun şad olsun.

 

Nurten & Uğur Tatlıcı